Rehabilitacja neurologiczna
Choroby neurologiczne lub incydenty takie jak udar mózgu lub wypadki samochodowe mogą spowodować znaczne ubytki w funkcjonowaniu narządu ruchu. Do negatywnych skutków będą należeć:
- niedowłady kończyn
- problemy z koordynacją ruchową i chodzeniem
- wzmożone napięcie mięśniowe ( spastyczność)
- zaburzenia czuciowe
- zaburzenia poznawcze (myślenie, uczenie się, koncentracja)
- zaburzenia połykania
Przyczyny
W przypadku udaru i chorób neurologicznych (neurodegeneracyjnych) takich jak stwardnienie rozsiane lub alzheimer, będą powstawać ubytki w mózgu, spowodowane uszkodzeniem tkanek. Kiedy zostaną uszkodzone części mózgu odpowiadające za kontrole ruchową i koordynację mięśniową, pojawi się deficyt ruchowy objawiający się wcześniej wymienionymi negatywnymi skutkami.
W przypadku wypadków, jeśli uraz dotyczył głowy sprawa może wyglądać podobnie jak przy udarze. Jednak często zdarza się, że uszkodzone zostają nerwy obwodowe lub rdzeń kręgowy, który odpowiada za przesyłanie informacji z mózgu do mięśni. To również spowoduje deficyty w narządzie ruchu.
Rehabilitacja po udarze
Rehabilitacja może obejmować terapię ruchową, logopedyczną i zajęciową. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji po udarze lub wypadku jest ważne dla minimalizowania trwałych uszkodzeń i poprawy wyników. Fizjoterapia neurologiczna jest procesem długoterminowym i wymaga ciągłej pracy pacjenta, rodziny oraz zespołu rehabilitacyjnego.
Najważniejszym elementem rehabilitacji są ćwiczenia ruchowe prowadzone przez fizjoterapeutę oraz systematyczność i zaangażowanie pacjenta.
Metody fizjoterapii neurologicznej
W przypadku rehabilitacji neurologicznej świetnie sprawdza się metoda fizjoterapeutyczna PNF, która skupia się na odtworzeniu zaburzonych wzorców ruchowych. Ważnym elementem jest tez odpowiednie rozluźnianie mięśni, które w przypadku zbyt dużego napięcia mogą powodować wiele problemów. Warto wtedy skorzystać z fizjoterapii mięśniowo-powięziowej, która bardzo skutecznie rozluźnia napięcie mięśniowe
Powrót do sprawności
Najważniejszym elementem powrotu do sprawności jest zaangażowanie pacjenta. Bardzo istotne jest wsparcie od rodziny i bliskich, które może znacząco poprawić wyniki długoterminowo. Kolejną rzeczą jest odpowiedni fizjoterapeuta, który będzie umiał zmotywować pacjenta do ćwiczeń.
Gdzie się udać
Zachęcamy do kontaktu z nami, ponieważ posiadamy wieloletnie doświadczenie w rehabilitacji neurologicznej, wykorzystujemy najnowocześniejsze metody, które mają dużą skuteczność.
Pracujemy z jednostkami chorobowymi takimi jak:
- stan po udarze
- stany po wypadkach komunikacyjnych
- choroby neurodegeneracyjne ( stwardnienie rozsiane, parkinson, alzheimer,)
- MPD
- uszkodzenia nerwów obwodowych
- zaburzenia w narządzie ruchu związane z innymi problemami