Rehabilitacja po złamaniu, rehabilitacja po operacji Kielce

Rehabilitacja po złamaniu

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Rehabilitację po złamaniu warto rozpocząć jak najszybciej. Należy udać się do fizjoterapeuty już w 2 lub 3 tygodniu po złamaniu, aby ustalić plan działania i wdrożyć fizjoterapię, która znacząco przyspieszy powrót do sprawności.

Czemu tak ważna

Po złamaniu pacjentowi najczęściej zakładany jest gips lub orteza usztywniająca, co oczywiście jest konieczne do odpowiedniego zrostu kości. Usztywnienie trwa zazwyczaj od 6 do 12 tygodni a brak ruchomości znacząco osłabia siłę mięśniowa i usztywnia tkankę. Sztywność tkanki będzie powodować gorszy zrost kostny ze względu na słabe ukrwienie kończyny, a po zdjęciu gipsu ruchomość stawów będzie ograniczona. 

Dlatego bardzo ważne jest, aby fizjoterapia była wdrożona jak najszybciej. Fizjoterapeuta poprzez zastosowanie odpowiednich technik i zabiegów, zapobiegnie usztywnianiu tkanki i stawów oraz utrzyma krążenie obwodowe krwi na odpowiednim poziomie co ułatwi zrost kostny. 

Rodzaje zabiegów

W fizjoterapii wykorzystuje się wiele zabiegów mających na celu poprawę gojenia, zmniejszenia napięcia mięśniowego i szybszy powrót do sprawności. 

Jedną ze skuteczniejszych metod jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, które utrzyma mięśnie i tkanki w odpowiednim stanie rozluźnienia ułatwiając krążenie krwi i przyspieszając proces gojenia. 

Stosuję sie również zabiegi fizykalne takie jak:

  • fala uderzeniowa
  • ultradźwięki
  • laser
  • magnetronic
  • krioterapia

Jak długo trwa fizjoterapia po złamaniu?

Czas trwania fizjoterapii po złamaniu zależy od wielu czynników, w tym od typu złamania, stanu zdrowia pacjenta i celów rehabilitacji. Zazwyczaj trwa ona od kilku tygodni do kilku miesięcy, chodź sama liczba wizyt w przypadku naszego gabinetu waha się między 3 a 5 sesjami

Czy fizjoterapia po złamaniu jest bolesna?

Fizjoterapia po złamaniu może być nieco bolesna, ale zazwyczaj jest to kontrolowany ból. Fizjoterapeuta będzie kontrolował intensywność ćwiczeń i manipulacji, aby zapewnić maksymalny komfort i minimalny dyskomfort. W razie potrzeby można stosować różne metody, takie jak krioterapia lub terapia ciepłem, aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.

Gdzie się udać

W naszym gabinecie wykorzystujemy techniki mięśniowo-powięziowe oraz mobilizacje stawowe, które znacząco przyspieszają powrót pacjentów do pełnej sprawności. Wykorzystujemy również zabiegi fizykalne. 

Shopping Cart