Dyskopatia Kregosłupa kielce

Dyskopatia Kręgosłupa

Dyskopatia Kręgosłupa

Jest to dość często spotykany problemem kręgosłupa. Polega on na powstaniu wypukliny krążka międzykręgowego. Powstała wypuklina może drażnić korzeń nerwu lub rdzeń kręgowy w zależności od miejsca powstania. Najczęściej dyskopatie obserwuje się w odcinku szyjnym i odcinku lędźwiowym, rzadziej w piersiowym.

Przepuklina kregosłupa, dyskopatia kregosłupa ucisk na nerw, rwa kulszowa, kielce

Przyczyną dyskopatii kręgosłupa jest nadmierna kompresja krążka międzykręgowego. Nie jest to oczywiście osiowa kompresja, ponieważ powstałe wypukliny są najczęściej usytuowane z jednej strony kręgosłupa. Dla przykładu – wypuklina powstała z prawej strony kręgosłupa może dawać poniżej wymienione objawy do prawej nogi.

Kompresja czyli mówiąc prosto ściśnięcie krążka międzykręgowego rzadko jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi – należą do nich wypadki samochodowe czy inne duże urazy mechaniczne. Dużo częściej nieprawidłowe rozłożenie sił na dysku międzykręgowym jest indukowane przez nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Wyjaśnienie

Aby to zobrazować dla przykładu załóżmy, że mięśnie znajdujące się z lewego boku naszego ciała są zbyt napięte, to powoduje przechylenie tułowia do bocznie, nieprawidłowe ustawienie miednicy no i oczywiście mocne uciśnięcie krążków międzykręgowych z lewej strony.

Wada postawy, przepuklina, dyskopatia, rwa kulszowa, kielce

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

 • Ból promieniujący od okolicy lędźwi do kolana lub stopy (często występuje dyskopatia L5/S1)
 • Zaburzenia czucia na przebiegu podrażnionego nerwu ( z przodu uda, z tyłu, na łydce itd)
 • Zaburzenia mięśniowe – “słabość nogi”, opadająca stopa
 • Ból kręgosłupa w okolicy lędźwi

Dyskopatia szyjna – objawy

 • Ból, sztywność odcinka szyjnego
 • Bóle i zawroty głowy
 • Bóle promieniujące do barku lub całej kończyny
 • Zaburzenia czucia na kończynach górnych
 • Zaburzenia mięśniowe – problem z chwytem, wypadającymi kubkami z dłoni, “słabością ręki”

Przyczyny dyskopatii kręgosłupa – co ma pływ na zwiększone napięcie mięśni

 • Przeciążenia wszelkiego rodzaju ( zła pozycja w pracy lub zbyt długa, długoletnia powtarzalność tych samych ruchów czy nadmierna eksploatacja ciała – sport zawodowy, ciężka praca fizyczna przez długie lata itd.
 • Napięcie obronne powstałe w wyniku urazów i operacji takich jak : złamania, operacje, oparzenia, cesarskie cięcie, cięcie krocza, wypadki samochodowe, silne upadki i skręcenia stawów
 • Zbyt mało ruchu
 • Nieodpowiednia dieta ( może wywołać niepożądane reakcje jelit i żołądka przez co będzie się budować zwiększone napięcie mięśni w okól jamy brzusznej)

Jak wyleczyć dyskopatie kręgosłupa?

Na szczęście większość problemów dyskopatycznych da się leczyć skutecznie fizjoterapią i zmianami nawyków. Rzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna i warto o tym pamiętać!

I Etap – Ćwiczenia, nawyki, ruch

Jeśli masz takie objawy, szczególnie które nie objawiają się bardzo silnie warto najpierw samodzielnie podjąć próbę pozbycia się swojego bólu. No dobrze ale jak to zrobić? Dyskopatia powstaje przez zbyt duże napięcie niektórych mięśni oraz zbyt małe innych co zaburza balans w całym ciele. Celem jest przywrócenie balansu mięśniowego co wpłynie na zmniejszenie kompresji a następnie zmniejszenie wypukliny. 

Aby to zrobić należy zacząć od podstaw takich jak zmiany nawyków:

 • zwiększenie ruchu w ciągu dnia,
 • poprawę diety na jakościowo lepszą
 • zastosowanie ćwiczeń rozciągających

W moim darmowym e-booku znajdziesz informacje i ćwiczenia JAK W 5 KROKACH POZBYĆ SIĘ BÓLU KRĘGOSŁUPA. A na blogu napisałem post na temat żywienia, który tez obowiązkowo musisz przeczytać.

II Etap – fizjoterapia

Drugim etapem jeśli, dotychczasowe próby pozbycia się bólu były nieskuteczne, jest oddanie się w ręce specjalisty, który wykona odpowiednie zabiegi fizykoterapii i Masaż leczniczy powięziowy odpowiednich punktów w ciele. Uwolni to twój aparat ruchu od napięcia i usunie twój ból. 

Shopping Cart