Medytacja na stres
Medytacja na stres lub medytacja uzdrawiająca. Można określić ją na wiele sposobów. Jedno jest pewne – wpływa pozytywnie na samopoczucie, pracę mózgu oraz pracę układu mięśniowo – szkieletowego. Jest w stanie skutecznie obniżyć poziom depresji, negatywnych myśli i poczucia nieszczęścia. Jest to jedna z największych zalet, ponieważ złe emocje są w stanie bardzo destruktywnie wpływać na organizm, między innymi na napięcie mięśni. A przez zwiększone napięcie mięśni, mogą pojawić się bóle szyi, głowy, barków czy kręgosłupa.
Pozytywne efekty medytacji na stres
Można by wymieniać bardzo długo pozytywne aspekty medytacji. Jednak przekażę ci najistotniejsze:
- Zmniejszenie bólu głowy, szyi i barków – zmniejszy się napięcie wywołane stresem a głębokie wdechy i wydechy znacząco poprawią ruchomość mięśni klatki piersiowej, szyi i barków
- Mniejszy stres w ciągu dnia – zmniejszy to produkcje kortyzolu (hormonu stresu) przez co organizm będzie lepiej radził sobie ze stanami zapalnymi
- Lepszy sen – dzięki medytacji wieczornej wyciszysz swój natłok myśli, szybciej zaśniesz i lepiej się zregenerujesz. O wpływie snu na bóle stawowe, więcej tutaj.
- Lepsze samopoczucie oraz zadowolenie z życia – dzięki temu organizm będzie produkował więcej hormonów „szczęścia”, które wpływają na zmniejszone odczuwanie bólu oraz na lepsze usuwanie stanów zapalnych
- Poprawa metabolizmu – poprzez zmniejszenie produkcji hormonów stresu ( adrenaliny i kortyzolu). Hormony te powodują problemy z kontrolą cukru we krwi co może wpływać na powstanie cukrzycy, nadciśnienia i otyłości.
Kiedy i ile razy dziennie medytować
Aby wykorzystać w pełni zalety medytacji warto stosować ja dwa razy dziennie po 10 min. Najlepiej po przebudzeniu oraz przed snem. Rano – pozwoli Ci być spokojniejszym przez cały dzień a wieczorem pozwoli lepiej zasnąć. Oczywiście nie są to ścisłe reguły, możesz oczywiście medytować w ciągu dnia. To zależy od Ciebie. Jednak, kiedy medytuje się rano i wieczorem łatwiej jest być w tym regularnym, co znacznie zwiększy pozytywne efekty.
Jak zacząć medytować – medytacja dla początkujących
Bardzo prosto. Oczywiście domyślam się, że medytacja może Ci się kojarzyć z mnichami, rytuałami, specjalną pozycją i miejscem medytacji. Ale od razu to zdementuję. Nie musisz przyjmować specjalnych pozycji czy przygotowywać się do tego „rytuału”. Wystarczy wykonać trzy kroki:
Krok I
Usiądź lub połóż się – przyjmij pozycję, która będzie dla Ciebie naprawdę komfortowa
Krok II
Zamknij oczy i skup się na oddechu. Myśl o każdym wdechu i wydechu, powtarzając „wdeeech i wydeeeech”, i obserwuj jak twoja klatka piersiowa się napełnia powietrzem a następnie rozluźnia.
Krok III
Będą przychodzić różne myśli, nie przejmuj się. Jak zauważysz, że myśli wędrują w innym kierunku to spokojnie wróć do swojego „wdeeech i wydeeeech” i kontynuuj medytację.
Medytacja prowadzona
Jeśli jednak masz problem z uspokojeniem myśli i skoncentrowaniem się na oddechu, możesz wypróbować medytacji prowadzonej, do której mocno zachęcam. Łatwiej jest zacząć w ten sposób medytację. Sprawdź tutaj na youtube taką medytację prowadzoną, na pewno będzie dla Ciebie odpowiednia, jeśli dopiero zaczynasz.