Jak zdrowo się odżywiać?
Zasady zdrowego odżywiania są podstawowym elementem zdrowia człowieka. Jeśli będziesz zaniedbywał ten aspekt, jest bardzo duża szansa, że niestety zachorujesz przedwcześnie, na którąś z chorób cywilizacyjnych. Najczęściej występującymi są:
- Cukrzyca
- Nadciśnienie
- Udary
- Zawały serca
Przyczyna bólu
Bazując na swoim doświadczeniu w pracy, zauważyłem dużą korelację na zapadalność na choroby autoimmunologiczne takie jakie RZS, atopowe zapalenie skóry, łuszczycowe zapalenie stawów, zssk, niedoczynność tarczycy (bądź Hashimoto), cukrzyca typu 1 czy dna moczanowa ( tu już inny mechanizm) a żywieniem.
Wypytując dokładnie pacjentów chorujących na te choroby lub inne „idiopatyczne” problemy z zapaleniem stawów, bardzo często z wywiadu wynikało, że pacjent ma lub miał problemy trawienne, bierze leki zobojętniające kwas żołądkowy czy ma problemy z wątrobą. Dalsza rozmowa najczęściej wskazywała, że osoby te spożywają dużo słodyczy, przetworzonej żywności, zbożowe przetwory( chleb, bułki, ciasta itd) oraz przetwory mleczne (twarogi, sery, mleko, serki wiejskie itd) Dopytując jeszcze dokładniej, okazywało się często , że objawy choroby nasilały się w czasie większego spożycia tych pokarmów.
Dając wskazówki tym pacjentom z danymi chorobami, jak zdrowo się odżywiać, często okazywało się, że objawy choroby zmniejszały się – oczywiście jeśli ktoś był w stanie stosować się do zdrowego jadłospisu.
Jak zdrowo się odżywiać
Organizm jest jednością i nie ma możliwości aby chorował na wiele chorób a nie odbiło się to na układzie ruchu. Wymienię więc tu kilka praktycznych wskazówek jak wprowadzić zasady zdrowego odżywiania, poprawić swoje ogólne zdrowie i zmniejszyć bóle stawowe.
Porady te opieram przede wszystkim na swoim doświadczeniu oraz doświadczeniu pacjentów.
I. Jedz śniadania
Śniadania powinny być obfite. Jeśli pijesz kawę, pij ją po śniadaniu lub w trakcie, nigdy na czczo!
II. Miej umiar w jedzeniu
Jeśli jesz posiłek i czujesz, że jesteś najedzony to nie jedz więcej. Tyle wystarczy.
III. Nie jedz przy telewizorze lub telefonie
Jest to bardzo ważne bo nie skupiając się na jedzeniu, organizm nie będzie odpowiednio przygotowany do trawienia. Będziesz również często się przez to przejadać bo twoje skupienie będzie na telewizorze i nie zauważysz w trakcie posiłku, że już jesteś najedzony.
IV. Gryź
Wielokrotnie. Węglowodany trawią się przede wszystkim w buzi. Jeśli nie pogryziesz odpowiednio pokarmu, układ trawienny będzie miał nie lada wyzwanie, ponieważ nierozdrobnione jedzenie jest trudniejsze w trawieniu oraz węglowodany niestrawione są dużym wyzwaniem dla żołądka, który przede wszystkim trawi białka. Łykanie bez gryzienia nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem!
V. Nie jedz na noc
Jest to bardzo istotna rzecz, ponieważ zasada brzmi – albo śpisz albo trawisz. Jeśli notorycznie jesz przed snem, będziesz wiecznie niewyspany oraz będziesz miał problemy trawienne typu zgaga. Do tego udowodniono w badaniach, że osoby które jedzą na noc, mają spowolniony metabolizm a co za tym idzie są po prostu grubsze. Warto ostatnio posiłek spożyć 3/4 godziny przed snem. Więc nie tylko zdrowy jadłospis ale i pory spożywania posiłków są istotne.
Jakich produktów unikać ?
- Słodycze – powodują isulinooporność, otyłość, podwyższony cholesterol
- Przetwory mleczne : serki wiejskie, mleko, sery, twarogi, jogurty, kefiry – bardzo wiele osób ma nietolerancję laktozy zawartej w tych produktach oraz problem z trawieniem kazeiny ( białka, które naprawdę może negatywnie wpływać na układ immunologiczny)
- Zboża – najgorsza z nich to pszenica. Jest to moim zdaniem, jeden z najgorszych produktów w tych czasach. Mowa o chlebach, bułkach, ciastach, słodyczach ale można ją znaleźć w wielu innych produktach. Często jedynie odrzucenie pszenicy i zmniejszenie spożycia innych zbóż, diametralnie zmienia gospodarkę hormonalną i metaboliczną co wpływa na ogromną poprawę zdrowia
- Cukier – bardzo oczywisty produkt. Każdy wie, że jest niezdrowy. Jednak warto pamiętać, że cukier to nie tylko słodka herbata ale wiele przetworzonych produktów, napojów czy sosów. Warto sprawdzać etykiety produktów bo dodawany jest naprawdę wszędzie, nawet do sałatek warzywnych.
- Wędliny – warto szukać takich bez dodatków. Nie jest to proste, jednak w niektórych sklepach udaje się znaleźć wędliny bez ogromnej liczby dodatków chemicznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas, a my odpowiemy na Twoje pytania! Link do kontaktu