Czym jest Cellulit?
Cellulit to stan, w którym tkanka podskórna staje się nierównomiernie pomarszczona i ma charakterystyczny wygląd „skórki pomarańczowej”. Związane jest to zwykle z nagromadzeniem tłuszczu i toksyn w organizmie, a także ze słabym krążeniem krwi i limfy w obrębie tkanki podskórnej. Cellulit występuje zwykle na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach, a jego pojawienie się może być związane z czynnikami genetycznymi, hormonalnymi, dietetycznymi i trybem życia. Chociaż nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, może wpłynąć na samopoczucie i poczucie atrakcyjności fizycznej.
Cellulit – przyczyny powstawania
Przyczyny powstawania cellulitu są złożone i zwykle wynikają z kombinacji wielu czynników. Należą do nich:
- nagromadzenie tłuszczu i toksyn w organizmie
- słabe krążenie krwi i limfy
- spowolniony metabolizm
- nieregularna dieta
- nadmierne spożywanie alkoholu
- palenie papierosów
- czynniki genetyczne
- problemy hormonalne
- brak aktywności fizycznej
- siedzący tryb życia
Rodzaje cellulitu
Rodzaj cellulitu uzależniony jest od wielu czynników. Pierwszym etapem jest powstanie cellulitu wodnego, drugim cellulitu tłuszczowego. Dzieli się on również na rodzaj konsystencji:
- wiotki
- obrzękowy
- twardy
- mieszany
Cellulit wodny to rodzaj cellulitu, który występuje u kobiet o różnej budowie ciała. Może pojawić się u aktywnych fizycznie osób z powodu zaburzeń w wydalaniu nadmiaru płynów, szczególnie w okresie kończącym cykl menstruacyjny. Innymi przyczynami są produkty wysokoprzetworzone, w tym fast foody, które zawierają duże ilości soli, prowadzące do zatrzymywania wody w organizmie i tworzenia obrzęków.
Cellulit tłuszczowy jest często spotykany u osób z nadwagą lub otyłością, a jego pojawienie się może być skutkiem nieleczonego cellulitu wodnego. Może też wystąpić po szybkim odchudzaniu. W przypadku cellulitu tłuszczowego zaburzony jest proces lipolizy, co prowadzi do powstawania nieprawidłowych komórek tłuszczowych oraz zmian w strukturze tkanki tłuszczowej.
Zabiegi do zwalczania cellulitu
Fala uderzeniowa jest jednym z nowoczesnych sposobów walki z cellulitem. Polega na generowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które przenikają przez skórę i tkanki, działając na nie korzystnie. Fala uderzeniowa przyspiesza metabolizm, poprawia krążenie krwi i limfy oraz sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Efekty widoczne są już po kilku zabiegach, jednak ich pełny zakres można zobaczyć po serii około 6-10 sesji. Fala uderzeniowa jest bezpieczna i skuteczna, a jej stosowanie nie wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi.
Mechaniczny drenaż limfatyczny – zabieg ten jest szczególnie skuteczny w przypadku cellulitu i obrzęków, ponieważ pomaga usunąć nagromadzone w tkankach substancje toksyczne i zwiększyć krążenie limfy. Mechaniczny drenaż limfatyczny jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, który można wykonywać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Podsumowanie
Warto pozbyć się objawów cellulitu jak najszybciej, aby jego forma nie przybrała postaci przewlekłej. Korzystanie z zabiegów fali uderzeniowej i drenażu limfatycznego w znaczący sposób pomogą kobiecie pozbyć się cellulitu. Trzeba jednak pamiętać też o zdrowym odżywianiu oraz odpowiedniej dawce ruchu i ćwiczeń, które są również niezmiernie ważne w leczeniu cellulitu.